34
Şanlıurfa Siverek Ortataşlı’da İMECE ile 30 römork taş taşıdılar

 

Ortataşlı İlköğretim Okulu, Şanlıurfa Siverek ilçesinin en ücra köşelerinden birinde. İzmir’den buraya atanan Öğretmen Uğur Öz, TOVAK’a yazdığı mektupta okulu ilk gördüğü günü şöyle anlatıyor:

 “ Zor olsa da Siverek’ten Ortataşlı köyüne geldim ve okula ulaştım. Yaşlı okulumuz beni bekliyordu. Camları kırılmış, çatısı yıpranmış, susuz, boyasız, bahçesi duvarsız. Okulu ilk gördüğüm de doğrusunu söylemek gerekirse çok kötü oldum. Ama yılmamalıydım. ”

 

 

Böylece öğretmen Uğur Öz, Ortataşlı İlköğretim Okulu’nu daha kullanılabilir kılmak için çalışmalara başladı ve İMECE ruhunu harekete geçirdi.

En önce kendi imkanlarıyla çatıyı aktardı, ardından okulun içini ve dışını boyadı, okulun su tesisatını tamamladı. Ayrıca topladığı yardımlarla bir kütüphane oluşturdu.

Uğur öğretmen yenilenen okulu daha da güzelleştirmek için bahçeye ağaçlar ekti.  Ancak ağaçları büyütme konusunda başarılı olamadı, çünkü okulun ihata duvarı olmadığı için ağaçlar korumasız kalıyordu. İhata duvarı için uzun süre yardım arayan Uğur öğretmen, sonunda TOVAK’tan istediği desteği buldu.

İhata duvarı maliyetini Tümerkan Altuğ üstlendi. Köyde yaşayan vatandaşlarda inşaat için destek olmaya hazırdılar. Böylece İMECE ruhu yine harekete geçti. Okul duvarı büyük taşlarla yapılmaya karar verilince köylü vatandaşlar sırayla traktörlerini taş taşımak için çalıştırdı ve 30 römork taş taşıdılar. 10 günde düzeltilen taşlarla okulun duvarı örüldü. Okulun sıvası için 1 kamyon beyaz kum, çimento, duvarın teli için demir direkleri, teli ve bahçe kapısı tedarik edildi.

İMECE çalışmasına Kaymakamlık Diyarbakır'dan bir kamyon siyah kum göndererek destek oldu. Bu arada okulun sıvası yapıldı ve demir direkleri dikildi. Ayrıca duvarın teli çekildi, kapısı takıldı. Böylece çocukların güvenle oynayabileceği, güzel ağaçların yetişeceği cıvıl cıvıl bir okul bahçesi meydana getirildi.

Uğur öğretmen, bu çalışmayla; İMECE ruhunun hala Anadolu insanında yaşadığını, beraberce bütün zorlukların üstesinden gelinebileceğini gördüğünü bu nedenle çok mutlu olduğunu söylüyor ve ekliyor “ TOVAK ailesine ve bütün yardımseverlere, İMECE  ruhunu tekrar alevlendirdikleri ve bize yardım ettikleri için çok teşekkür ederim. ”
 

 

Tüm Bültenler