102
Çocuklarımız soğuklarda ellerini yıkamak için dışarı çıkmak zorunda kalmıyorlar

 

“Öncelikle böylesine hayırlı ve güzel işlere imza attığınız için size Geçitveren İlköğretim Okulu adına sonsuz saygılarımızı, sevgilerimizi sunuyoruz.” diye başlıyor Ağrı’nın Taşlıçay ilçesine bağlı Geçitveren Köyü İlköğretim Okulu Müd. Yrd. Ünal Erdem KÖK’ün okul müdürü ve öğretmenler adına yazdığı mektup.

Bu tür teşekkür mektuplarını almak elbette hoşumuza gidiyor. Birilerine yardım etme ya da yardım edilmesine aracı olma, yardım edenin ve edilenin mutluluğunu görebilme hazzı sanırız yaşanabilecek mutlulukların en güzellerinden olsa gerek. Ancak bizi esas mutlu eden “Anadolu’daki geleneksel adı el ele, omuz omuza iş başarmak“ olan İMECE’nin düzenlediğimiz geniş katılımlı, çok yönlü, uzun soluklu bir toplumsal hizmet hareketine ışık tutmasıdır.

 

 

İhtiyaç sahibi ilköğretim okullarımızın onarımı için, yardımseverlerin, yerel yönetimlerin, köy ya da mahalle sakinlerinin, öğretmenlerin ve öğrencilerin destek ve emeklerini bir araya getirdikleri bu toplumsal hizmet hareketi  İMECE, her zaman hareketimizin başlangıç noktası oldu. Her zaman yapılacak yardımların olmazsa olmazı İMECE oldu. Çünkü amacımız “balık yedirmek” değil “balık tutmayı“ öğretmekti.

İşte bu çerçevede yardımsever Andre DİMİTRİADİS’in yardımını yönlendirdiğimiz Ağrı’nın Taşlıçay ilçesine bağlı Geçitveren Köyü’ndeki  İlköğretim Okulu’ndan gönderilen mektubun özeti;

“Merhaba TOVAK, merhaba Andre DİMİTRİADİS Bey, 

Yardımlarınız ve destekleriniz sayesinde bir zamanlar üzülerek söylüyorum ama deyim yerinde ise harabe gibi denilen yerler bugün pırıl pırıl bir eğitim yuvası olmuştur. Hala devam eden destekleriniz sayesinde ise okulumuzun diğer hizmet gereken yerleri güzelleşmeye bugün bile devam etmektedir..

Destekleriniz sayesinde özellikle tuvaletler başta olmak üzere okulumuz komple elden geçmiş pırıl pırıl bir vaziyette eğitim öğretime hazır hale getirilmiştir. Anasınıfı için oyuncaklar alınmış, yine lavaboları olsun, tuvaletleri olsun tadilattan geçmiş yeni fayans ve seramikler döşenmiştir. Şimdi çocuklarımız o soğuklarda ellerini yıkamak için dışarı çıkıp köyün çeşmesini kullanmak zorunda kalmıyorlar. Köylülerimiz olsun okulumuz personeli olsun gerçekten sizlere duacıyız. Tabii ki çocuklarımız da…

Köylülerimizin yardımları ve fedakârlıkları, sizlerinde desteğiyle yaptıklarımızın bir kısmını ben Ünal Erdem KÖK, Geçitveren İlköğretim Okulu müdür yardımcısı olarak, müdürüm Mehmet YILDIZ ve değerli öğretmen arkadaşlarım adına yazarak sevincimizi sizlerle paylaşmak istedim.

Köy halkımız, öğrencilerimiz ve biz, Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK)’a İMECE Projesini uyguladığınız için, maddi desteklerinden dolayı da Andre DİMİTRİADİS Bey’e ayrıca teşekkür ederiz.

Saygılarımızla…

Ünal Erdem KÖK
Geçitveren İlköğretim Okulu”

 

Tüm Bültenler